آشنايي با 10 ابزار مهم گوگل

2009/06/23 at 9:06 ق.ظ. 2 دیدگاه

شنايي با 10 ابزار مهم گوگل

آنلاين– همشهری آنلاین-المیرا صدیقی:
گوگل در تلاش است تا به هدف‌هاي خود در قبال اطلاع‌رساني به دنيا دست پيدا كند. در اين مطلب از ابزارهای مفید گوگل 10 نمونه ذکر می‌شود.گوگل قدرتمندترين موسسه در فضاهاي اينترنتي – اطلاعاتي است. گوگل آن قدر مهم است كه ياهو پيشنهاد حضور آگهي‌هاي گوگل را در جستجوهاي خود ارائه كرد و گوگل همچنان با بودجه‌اي ميليارد دلاري و هزاران رايانه به كار خود ادامه مي‌دهد.

گرچه به نظر مي‌رسد كه مهمترين كار گوگل جستجو است اما اين شركت ابزارهاي ديگري را هم ارائه داده است. اگر در سايت گوگل جستجو كنيد متوجه مي‌شويد كه اين شركت پروژه‌هايي را شروع كرده كه توسط ديگر شركت ها طراحي و توليد مي‌شوند. از این ابزارهای مفید 10 نمونه آنها ذکر می‌شود:

نامه‌هاي الكترونيك گوگل- Gmail:

سال 2004 شركت گوگل اعلام كرد كه تنها وجود موتورهاي جستجو اين شركت را راضی نمي‌كند و به همين خاطر مي‌خواهد نامه‌هاي الكترونيكي را هم با آدرس خود ايجاد كند و براي اين كار از چندين نفر براي تست صفحات نامه‌هاي الكترونيكي طراحي شده با نام جيميل استفاده كند.

گوگل سيستم نامه‌هاي الكترونيك خود را با نام جيميل راه اندازي كرد. در ابتدا اگر كسي مي‌خواست از سيستم نامه‌هاي الكترنيك جي ميل استفاده كند تنها بايد دعوت‌‌نامه را از سوي فردي كه از اين سیستم استفاده مي‌كرد دريافت كند. اما سه سال بعد اين استفاده عمومي شد و اكنون هر كسي مي‌تواند به سيستم نامه‌هاي الكترونيك جيميل دسترسي داشته باشد.

سیستم نامه‌های الکترونیک گوگل

گوگل در كاري ابتكاري نامه‌هايی را كه فرد ارسال و يا دريافت كرده است را به عنوان محاوره مي‌شناسد. به اين معني كه اگر فردي براي شما نامه‌اي ارسال كند و يا شما نامه‌اي را ارسال كنيد گوگل آن را در يك پوشه قرار مي‌دهد. اولين نامه در بالاي صفحه قرار مي گيرد و ديگر ارتباطات شما به رديف در پائين صفحه واقع مي‌شوند و به همين روش كمترين جا در صفحه نامه‌هاي الكترونيك شما قرار مي‌گيرد. به اين روش شخص قادر خواهد بود تا تمام نامه‌هاي ردو بدل كرده با يك فرد خاص را در يك پوشه داشته باشد و براي پدا كردن يك موضوع وقت كمتري از او گرفته شود.

گفت‌وگو از طريق گوگل (Gtalk):

دقيقا زماني كه شما فكر مي كنيد كه اينترنت ديگر هيچ سيستمي را براي گفت‌وگو كردن ارائه نداده متوجه مي‌شويد كه هنوز هم محيط‌ هايي براي يك گفت‌وگوي آسان وجود دارد. سال 2005 گوگل اعلام كرد كه سيستم «گوگل تاك» را راه اندازي كرده است. استفاده كنندگان از اين سيستم مي‌توانند برنامه آن را به طور كامل روي رایانه‌هاي خود بريزند. در «جي تاك»شما مي‌توانيد فايل‌ها را با هر اندازه كه باشند به صورت آنلاين به شخصي كه در ليست گفت‌وگوي شما حضور دارد بدون هيچ اتلاف وقتي بفرستيد. تلف شدن وقت براي شما تنها زماني صورت مي‌گيرد كه فايل اندازه بزرگي داشه و يا آن كه سرعت اينترنت کند باشد و اين مشكل تنها به «آي اس پي» شما مربوط مي‌شود.

«گوگل تاك» همچنين سيستم صدا و تصویر هم راه اندازي كرده است. اين به معني آن است كه شما مي‌توانيد از رايانه به رايانه ديگر افرادي كه در سيستم گفت‌گوي شما قرار دارند تماس بگيريد. آن‌چه شما احتياج داريد تنها يك ميكروفن، دوربین و بلندگو است و بقيه ماجرا تنها به گوگل مربوط مي‌شود.

خريد اينترنتي گوگل (Google checkout):

افراد زيادي كه در كشورهاي اروپايي و آمريكا زندگي مي‌كنند از اينترنت براي خريد اجناس مورد نیازشان استفاده مي‌كنند. يكي از ضررهاي اين كار آن است كه شما مجبوريد اطلاعات شخصي خود را وارد اينترنت كنيد. اگر بخواهيد اجناس مختلفي را از سايت‌هاي متفاوت خريداري كنيد تمام اطلاعات خود را بايد به همان تعداد سايت وارد كنيد. سيستم گوگل راهي را براي اين مشكل طراحي كرده است.

براي حل اين مشكل شما كاري نداريد. ابتدا بايد يك حساب گوگل باز كنيد. سپس در اولين قدم اطلاعات شخصي از جمله شماره كارت اعتباري و مشخصات و آدرس خود را وارد مي‌كنيد و آن زمان خريد كردن شما آسان مي‌شود.

خرید با گوگل

كاري كه بايد انجام دهيد آن است كه وارد سايت‌هايي شويد كه «سمبل و لوگوي خريد اينترنتي گوگل داشته باشند. آن زمان است كه مي‌توانيد مطمئن باشيد هر خريدي كه مي‌كنيد اطلاعات حساب شما از گوگل برداشته مي‌شود و ديگر لازم نيست بار ديگر در محيطي ناامن همچون فروشگاهاي آنلاين آن را وارد كنيد. اين سيستم گوگل كاملا رايگان است.

تقويم گوگل (Google calendar):

سال 2006 گوگل اعلام كرد كه تقويمي را طراحي كرده است. اگر شما عضو گوگل باشيد مي‌توانيد تقويم گوگل را هم داشته باشيد. اگر هم عضو نباشيد كار شما مشكل نيست به صورت رايگان عضو مي‌شويد و از اين وسيله استفاده مي‌كنيد.

ويژگي كه تقويم گوگل دارد آن است كه مي‌توانيد رويدادها را در آن ثبت كنيد و حتي ديگران را هم در آن دعوت به شركت كنيد. اگر پوشه‌هاي برنامه‌هايتان را به اشتراك بگذاريد مي‌توانيد آن را با ديگر استفاده كنندگان مقايسه كنيد و اگر همه تقويم خود را به روز كنند هيچ اختلافي به وجود نمي‌آيد.

تقویم رایگان گوگل

يك کاربر تنها مي‌تواند تمام حوادث و اتفاقات نوشته شده را در يك پنجره تنها ببيند. و از آنجا كه ممكن است تعداد اتفاقات و نوشته‌ها زياد باشد گوگل آن را به شكلي طراحي كرده است كه هر كدام يك رنگ داشته باشد.

دارندگان تقویم گوگل مي‌توانند آن را شخصي نگه دارند و يا آن كه آن را با ديگران به اشتراك بگذارند. حتي اين امكان وجود دارد كه يك نفر از چندين تقويم استفاده كند. اين حالت يك خصوصيت ويژه دارد و آن است كه به طور مثال يك مدیر برنامه تئاتر مي‌‌تواند برنامه‌هايش را براي عموم روي تقويم به نمايش بگذارد و از سوي ديگر نيز تقويمي را براي بازيگران بگذارد تا آنها را زمان تمرین‌ها مطلع كند.

اسناد گوگل-(Google docs):

این ابزار گوگل براي طراحي كردن و ساخت توليداتي همچون بازي‌ها مناسب است. ابزار رايگان فوق، برنامه‌هاي پايه نرم افزاري را كه براي بسياري از كارها مفيد است در اختيار قرار مي‌دهد. به اين معني كه به جاي آنكه شما اطلاعات رايانه خود را روي درايو‌هاي آن ذخيره كنيد و مي ‌توانيد اسناد گوگل را در سيستم فايل گوگل بگذاريد و از آنجايي كه اين اطلاعات روي گوگل قرار گرفته‌اند شما از هر كجا به اينترنت متصل شويد مي‌توانيد به اين مدارك كه شبيه به جايي همچون «word» قرار دارند دسترسي داشته باشيد و احتياجي به حافظه‌هاي جانبي نداريد.

خصوصيت ديگر اسناد گوگل؛ قابليت اشتراك گذاشتن محتويات و از جمله اسناد آن با ديگر كاربران است. چندين نفر مي‌توانند هم زمان روي يك سند كه در اين پوشه گذاشته شده دسترسي و حتي ويراستاري داشته باشند.

گوگل حتي اسنادي كه در حال ويراش هستند را از اولين شكل آن براي كاربر نگه مي‌دارد تا اگر هنگام به اشتراك گذاشتن يكي از كاربران به طور اتفاقي آن را پاك كردن فرد به طور كامل اسناد خود را از دست ندهد.

نقشه گوگل-(Google map):

گوگل ابزار نقشه خود را در سال 2005 برای کاربران ارائه کرد. نقشه گوگل کاربران را ممکن می‌سازد تا بتوانند نقشه شهرها و کشورهای مختلف را ببینند و حتی مسیر نقطه‌ای به نقطه دیگر را در بیاورند. با استفاده از این ابزار افراد می‌توانند نقشه خیابان‌ها و حتی مشاهده ماهواره‌ای داشته باشند.

نکته جالب این است که ماهواره‌ها حتی می‌توانند نقطه‌های کور ترافیکی را هم در نقشه‌های گوگل پوشش دهند و کاربران را مجذوب خود کنند.

در سال 2008 گوگل امکاناتی را ایجاد کرد که هر کس می‌تواند مشخصات راهی را که می‌خواهد با پای پیاده طی کند را نیز به راحتی در بیاورد. سابق این نقشه؛ تنها امکانات را برای جاده‌ها و بزرگراه ها و برای خودروها امکان‌پذیر می‌ساخت اما از این پس کاربران خواهند توانست نزدیک‌ترین راه پیاده به مقصد خود را نیز به راحتی از نقشه گوگل پیدا کنند.

نقشه زمینی گوگل-(Google earth map):

گوگل همیشه در تلاش است تا راه‌های جدیدی را برای ارائه اطلاعات به کاربران عرضه کند که یکی از آنها اطلاعات «جیوتگ (geotag)» است. «جیوتگ» همان راهی است که اطلاعات را به مکان‌های واقعی در دنیا مربوط می‌کند. گوگل برای کاربران خود راهی را اندیشیده است که جهانی دیجیتالی را در دسترس داشته باشند و ه همین خاطر نقشه زمینی گوگل طراحی شده است.

شرکت «کی هول» در سال 2005 به گوگل کمک کرد تا جهانی دیجیتالی را برای این شرکت ایجاد کند تا کاربران آن بتوانند با استفاده از زیاد و کم کردن فاصله عدسی ها تا فاصله بسیار کم زمین را ببینند.

با این روش افراد قادر خواهند بود تا تصویرهای ماهواره‌ای را ببینند .یکی از مهمترین خصوصیت های این ابزار آن است که افراد با درخواست خود روی یک نقطه و یا منطقه می ‌توانند اطلاعات و حتی اخبار مربوط به آن منطقه را دریافت کنند.

در ابتدا کاربران برای استفاده از این ابزار باید برنامه آن را روی رایانه‌های خود منتقل می‌کردند اما از سال 2008 این امکان داده شد تا این ابزار به طور کامل روی وب جاسازی شده باشد.

دسكتاپ گوگل (Google desktop):

تا به حال شده چند دقیقه خود را صرف پیدا کردن فایل‌های خاص در رایانه شخصی خود کنید؟ مثلا نامه الکترونیکی که بین ده‌ها نامه دیگر و در پوشه‌ای دور مانده باشد؟کاری که گوگل دسک تاپ با دانلود کردن برنامه مجانی‌اش برای شما می‌کند بسیار خوشایند است. این ابزار می‌تواند فایلها را روی رایانه شما جستجو کند و تمام این کار را زمانی انجام می‌دهد که رایانه شما در حال انجام دادن هیچ کاری نیست.

این ابزار تنها نام فایل را پیدا نمی‌کند بلکه محتویات آن را هم بررسی می‌کند. ممکن است شما نام یک نامه خاص خود را به یاد نداشته باشید اما یک خط از محتویات آن را به یاد بیاورید. این ابزار با همان اطلاعات بسیار کم هم می‌تواند اطلاعات مربوط به آن را به شما ارائه دهد.

با ابزار فوق همچنین کاربران می‌توانند اطلاعات به روز شده‌ای را همچون آب و هوا و وضعیت ترافیکی و حتی دفترچه یادداشت و یادبود روی صفحه رایانه خود داشته باشند.

آی گوگل-(i-Google):

شما هم اگر کاربر دائمی اینترنت هستید حتما سایت‌هایی وجود دارد که بیش از یک بار به آنها سر می‌زنید. اگر به شما بگوئیم که این ابزار گوگل می‌تواند به شما کمک کند تا تمامی صفحات مورد علاقه و توجه خود را در یک صفحه وب باز کنید حتما خوشحال خواهید شد.

آی گوگل به کاربران امکان می‌دهد که چندین صفحه درخواستی و خبری را در تمامی اینترنت انتخاب کنند. با این برنامه کاربر می‌تواند صفحعه شخصی برای خود داشه باشد. به طور مثال یک طرفدار ورزش می‌تواند پوشه‌هایی ایجاد کند که در آن آخرین خبرها از دنیای ورزش از تمامی اینترنت جمع شده و در آن ذخیره شوند.

گوگل سلامت (Google health):

تغییر دادن پزشک کار آسانی نیست و اگر شما به بیماری مبتلا باشید و بخواهید پزشک خود را تغییر دهید اولین مشکل شما توضیح دادن تمامی مدارک پزشکی شما از پزشک قبلی‌تان خواهد بود. انتقال اطلاعات پزشکی شما در این حالت بسیار مهم است و هر چه پزشک جدید شما اطلاعت بیشتر و درست‌تری داشته باشد بهتر می‌تواند به شما کمک کند.

گوگل سلامت

راه گوگل برای این مشکل شما؛ ایجاد صفحات الکترونیکی است که گوگل سلامت نام گرفته است. پزشک‌تان می‌تواند اطلاعات پزشکی شما را به این صفحات منتقل کند و به این روش پزشک دوم شما تنها کافی است از طریق رایانه خود به این صفحه دسترسی پیدا کند.

اما موضوعی که ممکن است نگران کننده به نظر برسد آن است که شاید فردی به این اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند. اما گوگل اصرار دارد که امنیت این فایل‌ها کاملا امن هستند و هیچ خطری برای دسترسی افراد دیگر به این فایل‌ها وجود نخواهد داشت.

Advertisements

Entry filed under: Google.com, ابزارهای گوگل, اخبار گوگل.کام. Tags: , , , , , , , , , , , , .

مترجم فارسي گوگل آمد چطور موتورهاي جستجو كار مي‌كنند؟

2 دیدگاه Add your own

 • […] آنلاين- گروه دانش – حميد ضيايي‌پرور: گوگل، بزرگ‌ترين جست‌وجوگر جهان، مترجم فارسي آنلاين و رايگان خود را راه‌اندازي كرد. اين سي و پنجمين زباني است كه به مجموعه زبان‌هاي سرويس Google Translate گوگل افزوده مي‌شود. اين سرويس به‌طور خودكار ترجمه به يك زبان يا برگرداندن متن از آن زبان به زبان‌هاي ديگر را فراهم مي‌كند.[آشنايي با 10 ابزار مهم گوگل] […]

  پاسخ
 • 2. karim  |  2010/08/14 در 7:36 ق.ظ.

  بازرگانی املاک درخشان
  تلفن:09144127713
  بزرگترین وسریعترین مرکز معاملات املاک و وام اوراق مسکن

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


مشترک خوراک این وبلاگ شوید :

توضیح

من یک علاقه مند به مطالب آی تی هستم، به جهت علاقه مدی خود به موتورجستجوی بی همتای گوگل، بر آن شدم وبلاگ مخصوص آن را به زبان پارسی منتشر کنم و در آن به جمع آوری مطالبی در مورد گوگل خواهم بود. اگر شما نیز مطالبی در مورد گول دارید در نظرات بگذارید انتشار می کنم

Blog Stats

 • 34,612 hits

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: